تست فلوک

تست فلوک

 

تست فلوک در واقع به معنای ارسال ترافیک غیرعادی و بار سنگین به شبکه به منظور تست عملکرد آن می‌باشد. هدف اصلی این تست، بررسی میزان تحمل و عملکرد شبکه در شرایط استرسی است. در دو نوع اصلی انجام می‌شود: تست فلوک بار و تست فلوک ترافیک. در دنیای ارتباطات امروزی، شبکه‌های کامپیوتری نقش حیاتی در انتقال داده‌ها و ارتباطات سازمان‌ها و افراد ایفا می‌کنند. به منظور اطمینان از کارایی، پایداری و توانایی این شبکه‌ها در مواجهه با شرایط مختلف، تست فلوک به عنوان یک ابزار کلیدی در دسته‌بندی آزمون‌های شبکه‌ای مطرح می‌شود. در این مقاله، به بررسی عمقی از تست  در شبکه، هدف، فواید، و روش‌های اجرای آن خواهیم پرداخت.

 

اهمیت تست فلوک:

شبکه‌های کامپیوتری معمولاً در معرض ترافیک متنوع و پویا قرار دارند. این ترافیک ممکن است از لحاظ حجم، الگو، و نوع تغییر کند. تست فلوک با ارسال ترافیک مصنوعی به اندازه و الگوهای مختلف، به ما اجازه می‌دهد تا عملکرد واقعی شبکه را در شرایط متنوع بررسی و ارزیابی کنیم.

 

تست فلوک

 

روش‌های اجرا:

 • تست فلوک بار: در این نوع تست، ترافیک زیادی به شبکه ارسال می‌شود تا تحمل و عملکرد آن تحت بار غیرعادی مورد ارزیابی قرار گیرد. این تست به تشخیص نقاط ضعف شبکه و مشخص کردن محدودیت‌های آن کمک می‌کند.
 • تست ترافیک: در این حالت، ترافیک با الگوهای متنوع به شبکه ارسال می‌شود. هدف این تست، بررسی عملکرد شبکه در مواجهه با ترافیک متنوع و واقعیت‌های مختلف است.

 

انواع تست فلوک کابل مسی

 • کابل Cat5
 •  کابل Cat6
 •  کابل Cat7
 •  کابل Cat8
 •  کابل های UTP – SFTP
 • تست پرمننت و چنل
 • تست کیستون، پچ پنل و پچ کورد
 • تست متراژ و قعطی
 • تست پرمننت و چنل

 

طریقه نصب سوکت در تست

نصب سوکت یکی از قسمت‌های اصلی در تست فلوک است؛ به این صورت که با اتصال دو سر کابل به سوکت، تستر آماده اجرای آنالیز شبکه می شود. اهمیت نصب سوکت به دو سر کابل به اندازه‌ای است که گفته می‌شود اگر به درستی این اتصال صورت نگیرد، آنالیز شبکه به مشکل برخواهد خورد.

نکته‌ای که در هنگام اجرای تست فلوک باید مد نظر داشته باشید این است که تست فلوک پرمنتت بیشتر برای آنالیز شبکه‌هایی اهمیت دارد که نیازمند سرعت انتقال داده بالایی باشند. در یک مثال واقعی باید بگوئیم که تست فلوک چنل برای شبکه گسترده یک بانک و یا دانشگاه پاسخگو نیست و برای آنالیز این شبکه‌ها می‌بایست از تست فلوک پرمننت بهره مند شد.

 

روش عملکرد

عملکرد هر دسته یا کلاس محدود می شود به Pass / Fail شدن محدوده فرکانسی مربوط به آن دسته یا کلاس. برای مثال در دسته Cat3 / Class C در پهنای باند 16 مگاهرتز (که دیگر استفاده نمی شود) در Cat5e / Class D در پهنای باند 100 مگاهرتز، در Cat6 / Class E در پهنای باند 250 مگاهرتز و درCat7 / Class F در پهنای باند 600 مگاهرتز کار می کند.

براي درک بهتر این مساله به مثال زير دقت نماييد:

 1. شبکه ای داراي سرعت 1000Mbs می باشد، در هنگام تست و تحويل بايد سرعت 1000Mbs که تامين شود.
 2. و همچنین استانداردهاي TIA / EIA 568B براي Cat6 باید رعايت شود. در هنگام تست و تحويل شبکه از پيمانکار تمام پروتکل ها و پارامترهايي که در Cat6 و پايين‌تر وجود دارد مورد بررسي و تست قرار خواهد گرفت.
 3. مثال ديگر، اگر شبکه ای استاندارد 100BaseT را رعايت کند. بايد Test Limit روي 100BaseT قرار دهيد.
 4. در اين حالت تمام پارامترها و مقاديري را که براي 100BaseT لازم است را تست نماييد، و اگر در هنگام تست نتيجه 1000Mbs را جواب نداد شرکت پيمانکار هيچ مسئوليتي ندارد، حتي اگر تجهيزات مانند کابل Cat6 براي شما تهيه و نصب کرده باشد چون خواسته شما 100BaseT بوده که سرعت 100Mbs مي‌باشد.
 5. کابل شبکه لویتون و کابل شبکه لگراند دارای ضمانتنامه تست با هدروم بالا و کیفیت عالی و گارانتی ویرا شبکه به فروش می رسد.

تست فلوک

ارزیابی و تحلیل:

نتایج تست فلوک به ما اطلاعات مفیدی درباره قابلیت اطمینان و توانایی عملکرد شبکه در شرایط دشوار را می‌دهد. اگر شبکه به طور موثری به ترافیک مصنوعی و شرایط استرسی پاسخ دهد، این نشان‌دهنده عملکرد قابل قبول آن است. در صورتی که مشکلاتی مانند تاخیرهای بالا یا از دست رفتن بسته‌ها رخ دهد، نقاط ضعف و نیازمندی‌های بهبودی مشخص می‌شوند.

 

نتیجه‌گیری:

تست فلوک به عنوان ابزاری ارزشمند در ارزیابی و بهبود عملکرد شبکه‌ها و تضمین قابلیت اطمینان آنها عمل می‌کند. با انجام این تست‌ها، می‌توانیم به مشکلات پنهان پی ببریم، محدودیت‌های شبکه را شناسایی کنیم و اقدامات بهبودی را با رویکرد دقیقتری انجام دهیم. از طریق ارتقاء عملکرد شبکه‌ها با استفاده از تست ، می‌توانیم به تجربه بهتری از ارتباطات داخلی و خارجی دست یابیم.

Home
Account
Cart
Search